„Ziemia wspólnym dobrem” parafialny przewodnik o ekologii

\"„Ziemia

Przewodnik „Ziemia wspólnym dobrem” jest rodzajem praktycznej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka (fot. Diecezja Sosnowiecka)

„Ziemia wspólnym dobrem” – taki tytuł nosi parafialny przewodnik ekologiczny wydany przez Diecezję Sosnowiecką we współpracy z Ministerstwem Środowiska. Zostanie on dostarczony do każdej polskiej parafii.

 

  • Przewodnik „Ziemia wspólnym dobrem” wydała Diecezja Sosnowiecka, ale trafi do parafii w całym kraju.
  • Wychodząc od nauczania papieża Franciszka, autorzy publikacji zwracają uwagę na potrzebę „ekologicznego nawrócenia”.
  • Przewodnik wydano we współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Przewodnik „Ziemia wspólnym dobrem” jest rodzajem praktycznej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka, zawartymi w jego „zielonej” encyklice „Laudato si’”, a skierowany jest do duszpasterzy i liderów wspólnot parafialnych.

Przewodnik nie przez przypadek wydano w Diecezji Sosnowieckiej. Tereny dzisiejszej Diecezji Sosnowieckiej to obszary silnie zurbanizowane i uprzemysłowione, wchodzące w skład tzw. Konurbacji Górnośląskiej.

Jak wyjaśniają wydawcy, wiąże się to z wieloma zagrożeniami dla środowiska, płynącymi choćby z emisji zanieczyszczeń powietrza czy wód gruntowych. Wystarczy przywołać dane raportu Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego na rok 2017 r. Wynika z nich, że w 232 dniach ubiegłego roku odnotowano przekroczenie dopuszczalnego stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu, które wynosiło aż 700 proc. normy.

– Odczytując te sygnały, Diecezja Sosnowiecka postanowiła aktywnie włączyć się w szereg inicjatyw ekologicznych. W wyniku nawiązania współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z inicjatywy biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka wydano w nakładzie 30 tys. sztuk parafialny przewodnik ekologiczny, zatytułowany „Ziemia wspólnym dobrem” – informuje diecezja.

Autorami publikacji są ks. dr Michał Borda i ks. dr Michał Knapik, konsultacji naukowej udzielił ks. dr hab. Roman Buchta (UŚ), a słowo wstępu skierował do czytelników m.in. Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska. Jak wyjaśniają autorzy, celem przewodnika jest przełożenie ekologicznych postulatów papieża Franciszka na konkretne problemy, trapiące polskie środowisko.

– W tym kontekście cenne okazały się doświadczenia Diecezji Sosnowieckiej, która od lat stara się wdrażać ekologiczne rozwiązania w swoich parafiach. Warto przypomnieć przykład Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie, który to kościół był pierwszym w Polsce z własną, ekologiczną instalacją fotowoltaiczną, pozwalającą na pozyskiwanie czystej energii z odnawialnego źródła – dodają autorzy.

Parafialny przewodnik ekologiczny zawiera nie tylko diagnozę zagrożeń środowiska, takich jak: problem globalnego ocieplenia, smog czy brak segregacji odpadów, ale do każdego z nich aplikuje konkretne propozycje, pomagające zwalczać te niebezpieczeństwa. Wychodząc od nauczania papieża Franciszka, autorzy publikacji zwracają uwagę na potrzebę „ekologicznego nawrócenia”, czy zmiany podejścia w myśleniu o ekologii. Wzywają ludzi Kościoła do wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne.

– Oszczędzanie ciepła, unikanie opału niskiej jakości czy zachęta do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, to tylko niektóre z postulatów zawartych w Przewodniku. Można je podsumować „ekologicznym” skrótem 4R: Rethink-Reduce-Reuse-Recycle (przemyśl-ograniczaj-używaj powtórnie-przetwarzaj). „Ziemia wspólnym dobrem” będzie więc cenną pomocą dla wspólnot parafialnych i wolontariuszy zaangażowanych w ochronę środowiska, aby przez modlitwę i współpracę mogli lepiej włączyć się w ekologiczne wyzwania obecnego czasu – reklamuje przewodnik diecezja.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ziemia-wspolnym-dobrem-parafialny-przewodnik-o-ekologii,114543.html

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *