Дерева також “сплять”. За допомогою лазерів вчені зафіксували надзвичайну поведінку дерев вночі.

У останні роки з’являється все більше досліджень, які свідчать про те, що дерева можуть не тільки спілкуватися, але й ділитися поживними речовинами через кореневу систему. Цього разу дослідники з Європи з’ясували, що дерева “сплять” уночі, або, принаймні, відпочивають у нічний час.

Дослідники з Австрії та Фінляндії використали наземний лазерний сканер під час безвітряної ночі ближче до сезонного рівнодення та спостерігали за кронами двох березових дерев. Дослідник з Фінляндії фіксував стан берези кожну годину, а його колега з Австрії робив це кожні десять хвилин. Серія отриманих знімків показала, що дерева похилилися протягом ночі майже на 10 см.

За словами вчених, гілки та листя повільно розслаблялися протягом ночі, досягнувши свого найнижчого положення за дві години до сходу Сонця. Після настання ранку дерева повернулися у своє початкове положення.

\"дерева
Науковці стверджують, що дерева також мають свої денні та нічні цикли. Джерело: Віденський технічний університет/TU Vienna

Тестова лазерна технологія фотографування дозволила картографувати дерева за окремими точками впродовж десяти хвилин. Інфрачервоні лазери, на відміну від традиційних ламп, підсвічували дерева за частки секунди, тому знімки були зроблені з мінімальним впливом на середовище.

На думку одного з авторів дослідження Андраша Злінські, біолога з Національної академії наук Угорщини, похиляння дерев може бути викликано зменшенням внутрішнього тиску рідини, який тримає рослини у вертикальному положенні.

Це означає, що гілки та листяні стебла стають менш пружними та більш схильними до похиляння під дією власної ваги.

— пояснив він.

Зупинка фотосинтезу призводить до зниження внутрішньоклітинного тиску, що, ймовірно, призводить до “розслаблення” рослини.

Цілком можливо, що нічне похиляння дерев пов’язане з циркадними ритмами, які закодовані майже у кожній живій істоті на Землі. Дослідники зазначили, що вони спробують повторити експеримент на інших деревах. У планах — спостереження за каштанами та тополями, адже саме у цих деревах були знайдені гени, відповідальні за циркадні ритми.

Можливо, найбільш важливим відкритим питанням залишається те, чи пов’язаний рух гілок, який ми спостерігаємо, з впливом сонячного світла під час сходу та заходу сонця, або ж він не залежить від світла та керується внутрішнім циркадним годинником рослини.

— стверджується у дослідженні.

Деякі гілки почали повертатися до свого “денного” стану ще до початку сходу сонця. Це вказує на існування певного внутрішнього годинника у рослин, однак лише додаткові спостереження зможуть відповісти на це питання.

Результати дослідження були опубліковані у журналі Frontiers in Plant Science.

Leave a Reply